Jak prawidłowo kosić trawnik

Dzięki tym technikom koszenie trawy stanie się szybszym i wydajniejszym procesem i utrzymasz murawę w doskonałym stanie. Jeśli masz rozległy trawnik, możesz mieć wrażenie, że im więcej kosisz, tym bardziej rośnie. Jednak utrzymywanie trawnika w dobrym stanie jest koniecznością dla optymalnej przyjemności i atrakcyjności. Zamiast więc działać w sposób przypadkowy, postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, jak szybko i płynnie skosić trawnik, jednocześnie dbając o zdrowie trawy.

Zdejmij buty i pokochaj swój trawnik!


KROK 1: Przytnij i krawędziuj trawę.
Zanim usiądziesz za kosiarką, przytnij i obrzeż podwórko, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia drzew, roślin i twardych powierzchni przez zbytnie zbliżenie się do nich z kosiarką. Ponadto chwasty obijające się wokół przeszkód, takich jak drzewa, skrzynki pocztowe i płoty, sprawią, że koszenie trawnika będzie przebiegać szybciej, ponieważ nie będziesz musiał manewrować wokół nich.


KROK 2: Koś często i wcześnie.
Chociaż może istnieć kilka dobrych powodów, aby nie kosić trawnika, ogólnie rzecz biorąc, spójność sprawia, że Twoja murawa jest szczęśliwa i zdrowa. Oprzyj się pokusie podniesienia trawnika do kolan, aby oszczędzić czas koszenia, a następnie przyciąć go na załóg. Koszenie więcej niż jednej trzeciej długości źdźbła trawy uniemożliwia optymalną fotosyntezę. Postaraj się kosić trawę mniej więcej co 5 dni wczesną wiosną i późną jesienią — w okresach intensywnego wzrostu trawnika.
Jeśli spóźnisz się z koszeniem, podnieś wysokość ostrza, aby nie usunąć zbyt dużej ilości tkanki roślinnej. Następnie ponownie skoś podwórko za kilka dni, jeśli chcesz mieć krótszy trawnik.
Pamiętaj, że najlepszy czas na koszenie to poranek, między godziną 8 a 10. Wczesna poranna rosa wyparuje, ale trawa nie będzie wiotczała od ostrego południowego słońca.


KROK 3: Zmieniaj kierunek przy każdym koszeniu trawy.

Gdy wpadniesz w rutynę koszenia trawnika, możesz być skłonny zawsze kosić dokładnie w ten sam sposób. nie! Aby zmniejszyć zużycie darni i ubijanie gleby, zmieniaj ustawienia i koś w innym kierunku z tygodnia na tydzień.
Ustaw kosiarkę poziomo i na przykład poruszaj się po linii prostej w tym tygodniu, a następnie koś pionowo w następnym tygodniu. Możesz nawet spróbować opanować piękne ukośne paski profesjonalnego diamentu baseballowego lub kosić w kółko jak labirynt Zen. Tylko pamiętaj, żeby to przełączyć.


KROK 4: Mądrze wykorzystaj wycinki.
Istnieją dwa sposoby wykorzystania ścinków trawnikowych:
Niektórzy ludzie zbierają i pakują skoszoną trawę, aby zapobiec tworzeniu się warstwy strzechy u korzeni trawy. Jeśli zdecydujesz się zbierać ścinki, dodaj je do stosu kompostu — przyczynią się one do powstania pięknie żyznej gleby do kształtowania krajobrazu i roślin doniczkowych.
Jeśli jednak regularnie kosisz trawnik, aby ścinki nie były zbyt długie, dobrze jest zostawić je tam, gdzie spadają, o ile nie stają się zbyt grube. Wysokość około 3 cm rozpadnie się i dostarczy bardzo potrzebnych składników odżywczych dla Twojego trawnika, bez złego wpływu na korzenie.


KROK 5: Zakończ przez zdmuchnięcie lub zamiatanie odpadów z trawnika.
Podczas wykonywania kroków, jak prawidłowo skosić trawnik, ostatni zawsze polega na usuwaniu wszelkich zabłąkanych ścinków ze ścieżek i podjazdów. Niezależnie od tego, czy zdmuchujesz ścinki z powrotem na skoszony trawnik za pomocą dmuchawy do liści, czy zamiatasz je miotłą, jest to schludne wykończenie, które jest również przyjazne dla społeczności i środowiska.
Odpady z trawników pozostawione bez opieki mogą przedostawać się do kanałów burzowych, prowadząc do zatykania, i mogą przedostawać się do rzek i jezior, powodując zanieczyszczenie fosforem.


Konserwacja kosiarki
Jakość koszenia trawnika jest bezpośrednio związana z jakością i konserwacją sprzętu. Wybór wysokiej jakości kosiarki jest ważny, podobnie jak regularna konserwacja kosiarki, w tym sprawdzanie oleju i ciśnienia w oponach oraz czyszczenie agregatu i ostrzy po użyciu.
Jednym z najważniejszych zadań konserwacyjnych, o którym często zapominamy, jest ostrzenie ostrzy kosiarki. Tępe ostrza rozrywają trawę, a nie równo tną, co utrudnia regenerację trawnika po przycięciu. Ostre ostrza kosiarki również skracają czas koszenia. Naszą praktyczną zasadą czystego cięcia jest ostrzenie ostrzy kosiarki dwa razy w sezonie: raz na początku wiosny i raz w połowie lata.
Wskazówki dotyczące koszenia trawnika dla nieruchomości o ostrym wyglądzie
Częstotliwość koszenia i wysokość koszenia trawy mogą mieć wpływ na stan trawnika. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na ostrość ostrza; koszenie trawnika tępymi ostrzami kosiarki rozdrabnia źdźbła trawy i może powodować choroby. W razie potrzeby kontroluj chwasty na trawniku i nigdy nie koś mokrej trawy. Spowoduje to zatkanie agregatu koszącego, powodując jego zbrylanie się podczas wyładowywania i pozostawiając plamy mokrej trawy rozkładające się na całym podwórku. Zbyt duża ilość mazi może wpłynąć na wydajność kosiarki.


Wykonywanie niektórych zadań rutynowo lub w razie potrzeby sprawi, że koszenie trawnika będzie wydajniejsze i skuteczniejsze. Nawozić równomiernie, aby trawa rosła w podobnym tempie na całym trawniku, używając rozsiewacza nawozów do rozprowadzania nawozu, a nawet nasion trawy. Strzecha, która jest matą z martwej trawy i liści, może zagęścić się tak, że blokuje dostęp światła słonecznego i wody do źdźbeł trawy i korzeni, sprzyjając chorobom grzybiczym.

Regularne koszenie i usuwanie ścinków zapobiega gromadzeniu się strzechy, a usuwanie strzechy może wyeliminować tę grubą matę, poprawiając stan trawnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *