6 rzeczy, które powinieneś zrobić po zalaniu w domu


Jedną z najbardziej niszczycielskich rzeczy, jakich możesz doświadczyć jako właściciel domu, jest powódź. Istnieje wiele przyczyn powodzi w gospodarstwach domowych, w tym:
• Ulewa
• Zabezpieczenie kanalizacji
• Niesprawna pompa ściekowa
• Pęknięte rury
Bez względu na przyczynę, nadal powinieneś wiedzieć, co powinieneś zrobić, jeśli twój dom zostanie zalany. Wcześniejsze zajęcie się problemem pomoże zmniejszyć późniejsze uszkodzenia oraz ułatwi czyszczenie i naprawę.

 • Bezpieczeństwo przede wszystkim
  Pierwszym krokiem w każdej poważnej katastrofie domowej jest zachowanie bezpieczeństwa. Możesz zostać zmuszony do opuszczenia domu, jeśli powódź jest wystarczająco ciężka. Upewnij się, że jesteś również bezpieczny, gdy wrócisz do domu, aby zacząć radzić sobie z następstwami. Może to obejmować wyłączenie zasilania, ponieważ woda i prąd oczywiście nie mieszają się. Pamiętaj, aby nosić odzież ochronną – taką jak gumowe buty i rękawiczki – kiedy ponownie wchodzisz do domu. Będziesz mieć do czynienia nie tylko z samą wodą, ale także z czymkolwiek innym, z czym woda miała kontakt, czyli gruzem, a nawet ściekami. Najlepiej jest zabezpieczyć się przed wszelkimi szkodliwymi chemikaliami i przedmiotami, w które mogła się umyć powódź.
  Pamiętaj, aby nigdy nie jeść żywności, która została skażona przez wody powodziowe lub nawet w bezpośredniej bliskości wody przez dłuższy czas. Jeśli woda była wystarczająco wysoka, aby dotrzeć do lodówki lub którejkolwiek z szafek w spiżarni, najbezpieczniej jest wyrzucić jedzenie i po prostu kupić więcej. Pamiętaj, aby dokładnie umyć wszystkie naczynia stołowe, szklanki i sztućce, które mogły zostać złapane przez powódź w domu, zanim użyjesz ich ponownie.

 • Zatrzymywanie i usuwanie wody
  Jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić, gdy w Twoim domu jest powódź, jest zatrzymanie źródła wody, jeśli jest to w ogóle możliwe. Jeśli pompa ściekowa jest zepsuta lub działa nieprawidłowo, jej wymiana pomoże nadążyć za ciągłymi deszczami i może zapobiec dalszym uszkodzeniom piwnicy, garażu, przestrzeni czołgowej lub parteru. Wezwanie miasta do usunięcia gruzu z kanalizacji burzowej może być również konieczne, aby pomóc powstrzymać powodzie.
  Jeśli zalanie domu spowodowała pęknięta rura, jak najszybciej napraw instalację wodociągową, aby zmniejszyć szkody spowodowane przez wodę. Im szybciej zatrzymasz dopływ wody, tym szybciej będziesz mógł oczyścić i naprawić wszelkie uszkodzenia.
  Potem nadszedł czas, aby usunąć wodę. W zależności od poziomu zalania, którego doświadczyłeś, lub nawet pomieszczeń w domu, które zostały dotknięte, Twój proces może się zmienić. Konieczne może być spuszczenie wody za pomocą wiader i pojemników lub użycie węży do spuszczenia dużych ilości wody z piwnicy. Gdy woda zacznie się cofać, możesz użyć mokrego odkurzacza, aby odessać resztki wody i wilgoci z dywanów i podłóg. Jeśli masz szczęście, a szkody są minimalne, możesz po prostu wytrzeć bałagan.

Kliknij tutaj, aby kupić osuszacze powietrza

 • Suszenie domu
  Nawet jeśli uda ci się usunąć całą stojącą wodę z domu, wszystko pozostanie wilgotne i mokre, zwłaszcza jeśli ulewne deszcze zwiększyły wilgotność w twoim obszarze. Jeśli masz moc, użyj klimatyzacji i przenośnych wentylatorów, aby osuszyć mokre obszary w domu.
  Osuszacze są również bardzo pomocne, zwłaszcza w zamkniętych przestrzeniach, takich jak piwnice czy przyczółki. Osuszacze działają na zasadzie usuwania nadmiaru wilgoci z powietrza. To najłatwiejszy sposób na wysuszenie domu i zminimalizowanie potencjalnych szkód spowodowanych przez wodę, ponieważ nie wymaga aktywnego sprzątania. Jednak w przypadku powodzi w domu, osuszacze powietrza są tylko uzupełnieniem i prawdopodobnie będziesz potrzebować wielu metod działania. Osuszacze są zalecane dla każdego, kto mieszka w wilgotnym klimacie lub na obszarze, w którym występują dłuższe pory deszczowe, ponieważ mogą zapobiec niektórym problemom związanym z tego typu pogodą, zarówno dla Ciebie, jak i Twojego domu.

 1. Telefon do Towarzystwa Ubezpieczeniowego
  Ubezpieczenie Twojego domu będzie się różnić w zależności od posiadanych polis, ale wiele firm ubezpieczeniowych pokrywa powodzie spowodowane burzami, zabezpieczonymi kanałami miejskimi i burzowymi, uszkodzonymi pompami ściekowymi lub pękniętymi rurami. Firma ubezpieczeniowa wyśle ​​likwidatora do zbadania i oceny szkody oraz ustalenia, czy jest to szkoda objęta ubezpieczeniem. Jeśli Twoje straty i szkody są pokrywane, im szybciej zadzwonisz do firmy ubezpieczeniowej, tym szybciej się one zwrócą. Naprawy mogą być kosztowne, ale pieniądze z ubezpieczenia pomogą w szybszym przywróceniu porządku w domu przy mniejszym obciążeniu finansowym.
  Twoja firma ubezpieczeniowa może nie być w stanie od razu wysłać likwidatora, zwłaszcza jeśli powódź jest częścią większego zdarzenia pogodowego. Dokumentuj wartości wszystkiego i zrób jak najwięcej zdjęć przed, w trakcie i po sprzątaniu. Pomoże to likwidatorowi, gdy będzie mógł ocenić szkody.
 1. Oczyszczanie
  Gdy woda zniknie i zadzwonisz do firmy ubezpieczeniowej, czas rozpocząć opiekę po powodzi. Możesz wezwać profesjonalną ekipę sprzątającą lub samemu rozpocząć pracę. Może to obejmować ustalenie, co można uratować i wyrzucenie wszystkiego, co jest zbyt uszkodzone lub nie jest już bezpieczne w użyciu. Jeśli powódź w twoim domu była powszechna, być może będziesz musiał zabrać ze sobą kontener na śmieci, aby łatwo pozbyć się większych uszkodzonych przedmiotów, ponieważ worki na śmieci szybko się zapełniają.
  Należy pamiętać, że może być konieczne usunięcie podłogi, płyt kartonowo-gipsowych i izolacji, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pleśni i pleśni w domu. W zależności od stopnia uszkodzenia przez wodę, meble mogą również wymagać wysuszenia, wyczyszczenia lub wyrzucenia. Jeśli nie jesteś wyjątkowo poręczny, prawdopodobnie najlepiej zadzwonić do profesjonalnej firmy specjalizującej się w usuwaniu pleśni. Pleśń może zacząć się rozwijać w ciągu pierwszych 24 godzin po powodzi, a jej całkowite usunięcie może być trudne. Im szybciej wyjmiesz przedmioty z wody i zaczniesz je suszyć, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że zginą, ale zawsze najlepiej jest zachować ostrożność i poprosić profesjonalistę o ocenę sytuacji.

 1. Naprawy
  Następstwa powodzi domu mogą zazwyczaj zająć najwięcej czasu. Być może masz rozbite okna od wlewającej się wody, podłogi, które mogą wymagać wymiany, a także zniszczone przedmioty wymagające naprawy. Gdy Twoja firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie za kwalifikowane szkody, możesz zatrudnić wykonawcę, jeśli jest potrzebny. Pamiętaj, aby zabić wszystkie rozbite okna deskami i usunąć wszelkie szkodliwe zanieczyszczenia z zalanych obszarów.
  Jeśli masz elektronikę, która została zanurzona w wodzie lub została uszkodzona podczas powodzi, przed ponownym podłączeniem do źródła zasilania zleć jej sprawdzenie przez profesjonalistę. Obejmuje to telewizory, zestawy stereo, konsole do gier, komputery i urządzenia.
  Jeśli nie masz pewności, jakie powinny być Twoje pierwsze kroki w zakresie napraw domu, gdy dom zostanie zalany, pomocne może być wynajęcie firmy budowlanej specjalizującej się w naprawach powodzi lub klęsk żywiołowych. Mogą określić, czy ściany wymagają wymiany, czy też podłogi zostały naruszone przez wody powodziowe. Profesjonalna firma budowlana może pomóc Ci znów bezpiecznie cieszyć się domem.

Co się stanie, jeśli nie posprzątasz swojego domu po zalaniu?
Brak całkowitego posprzątania domu po powodzi może doprowadzić do poważnych i kosztownych szkód, które mogą wpłynąć na ukryte zakamarki domu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Może to nie tylko uszkodzić integralność strukturalną Twojego domu, ale może również prowadzić do kosztownych napraw instalacji elektrycznej, HVAC itp.
Przede wszystkim brak sprzątania po powodzi w domu może stworzyć idealne warunki do rozwoju pleśni, która może prowadzić do chorób. Pleśń może być nieprzyjemna, a dla niektórych nawet niebezpieczna. Pleśń może powodować ciężkie objawy alergii, a także prowadzić do astmy, która jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób starszych. Są jednak rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec rozwojowi pleśni po powodzi domu, w tym użycie specjalnego sprzętu, środków chemicznych i skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się osuszaniem budynków po zalaniu.
To mądry pomysł, aby zainwestować w oczyszczacz powietrza, aby zapobiec rozwojowi i rozprzestrzenianiu się zarodników pleśni. Oczyszczacze powietrza mogą pomóc w utrzymaniu powietrza w pomieszczeniu bez więcej niż tylko zarodników pleśni. Urządzenia te mogą również usuwać z powietrza nieprzyjemne zapachy, pyłki, sierść zwierząt i nie tylko, co pomaga promować zdrowy dom. Zaleca się, aby każdy, kto doświadcza objawów alergii lub astmy, zainwestował w oczyszczacz powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *